Pránanadi


A pránanadi két szanszkrit eredetű szóból alkotott kifejezés. A prána (प्राण) jelentése szél (más forrás szerint életerő, energia), a nadi jelentése pedig ér, cső, csatorna, folyam – az Ájurvéda és a jóga központi fogalmai.

A pránanadi tehát életenergia-csatornának fordítható. A módszer eredeti elnevezése „New Method”, a magyar honlapok szerint Németországban és Nyugat-Európában egyaránt ezt használják. A prána a pránanadi filozófiája szerint egyfajta mindent átható erőteljes energia, ami támogatja az életfolyamatokat. Használata, ebből eredően, harmóniát hoz létre a fizikai és tudati szintek között. A pránával való gyógyítás technikáját, a pránanadi gyakorlóinak állítása szerint egy német származású tanító, Christian Weber, tizenhat évi tibeti képzés után hozta el a nyugati világba. Magyarországon 1992-ben vált ismertté a módszer, melynek átadása azóta tanfolyam keretében oktatható.A pránanadi napjainkban:
A pránanadi célja a természetes életmóddal kapcsolatos oktatási, nevelési tevékenység, valamint az önfejlesztő módszerek, technikák megismertetése, terjesztése, különös tekintettel a meditációra; továbbá az önismereti, természeti törvényekkel összhangban álló gondolkodás- és magatartásmód felismeréséhez, valamint ezek gyakorlásához való segítségnyújtás. A Pránanadi-alapítvány hatékony ismeretterjesztési, világnézeti, nevelési és képességfejlesztési, továbbá oktatási, kulturális és sport tevékenységet végez.

Fontos célkitűzése az iskolának megismertetni az emberekkel a természetes gyógymódokat, valamint kezelési lehetőségeket biztosítani a gyógyulni vágyók számára. Ennek kapcsán kiemelt hansgúlyt helyeznek a Pránanadi-gyakorlatok oktatására, a családsegítő magatartára és az idősgondozásra.